Potrzebujesz grafik do swoich postów na Facebooku lub zdjęć, które będą towarzyszyć Twoim blogowym wpisom? Nie chcesz korzystać z komercyjnych banków zdjęć, ale zdajesz sobie sprawę, że nie możesz do woli korzystać z tego, co znajdziesz w internecie? Jednym z rozwiązań Twoich problemów jest domena publiczna.

No właśnie, czym w ogóle jest ta „domena publiczna”? W pewnym uproszczeniu: to taka twórczość (teksty, fotografie, grafiki, muzyka itp.), w której wypadku prawa autorskie (w szczególności te majątkowe) wygasły lub nigdy nie istniały. Choć tego pojęcia nie znajdziemy bezpośrednio w polskim prawie autorskim, to jednak jak najbardziej możemy legalnie korzystać z dzieł w domenie publicznej w każdy sposób, który tylko się nam spodoba – komercyjny i niekomercyjny. W wykorzystaniu dzieł w domenie publicznej zasadniczo nie ma ograniczeń – możesz je użyć np. jako:

  • grafikę na okładce Twojej książki lub płyty;
  • element swojego klipu reklamowego;
  • post na Facebooka czy Instagrama Twojego biznesu.

Dzieła w domenie publicznej możesz dowolnie edytować – tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Oczywiście istnieje pewna poważna „wada” twórczości w domenie publicznej – skoro prawa autorskie do niej zdążyły wygasnąć, to rzecz jasna mamy do czynienia z dość starymi utworami. Jeśli jednak Twój projekt może nawiązywać do estetyki retro, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać właśnie takie archiwalia. Gdzie ich szukać?

1. Polona.pl

Prowadzony przez Bibliotekę Narodową serwis Polona.pl to gigantyczna baza – polskich, ale nie tylko – archiwaliów. Znajdziesz tam mnóstwo książek, ilustracji, plakatów, pocztówek czy map. Wiele z nich to estetyczne perełki!

Jak należy się reklamować?
Materiał z zasobów Polona.pl.

2. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dostępna pod adresem https://audiovis.nac.gov.pl baza Narodowego Archiwum Cyfrowego to niesamowita gratka dla miłośników starych fotografii. Szukasz retro zdjęć Twojego miasta? Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz je właśnie tam!

Plażowicze podczas wypoczynku przy stolikach pod parasolami.
Materiał z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

3. Muzeum Narodowe w Krakowie

Udostępnione niedawno w internecie zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie zawierają MNÓSTWO pięknych rzeczy: obrazy, grafiki, fotografie rzeźb. Raj dla estetów! Bramę do niego znajdziesz tutaj: https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna.

Carlo Maratti, Boże Narodzenie.
Materiał z zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie.

4. The Metropolitan Museum of Art

Zdigitalizowane zbiory nowojorskiego muzeum to jedyny niepolski przykład na naszej liście – ale przykład zdecydowanie nie byle jaki! Pod adresem www.metmuseum.org/art/collection/search znajduje się wyszukiwarka eksponatów, które stanowią przykłady sztuki i rzemiosła z całego świata. Koniecznie pamiętaj, żeby w wyszukiwarce zaznaczyć pole „Open Access” – tylko wtedy otrzymasz wyniki, które można dowolnie wykorzystać!

John La Farge, Welcome: Stained Glass Window from the Mrs. George T. Bliss House.
Materiał z zasobów The Met Musuem.

Życzymy Ci udanych poszukiwań w magicznej krainie domeny publicznej! Jeżeli jednak potrzebujesz skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie tworzenia treści, to jesteś we właściwym miejscu – po prostu skontaktuj się z nami. Opcje promocji dla Twojego biznesu sprawdzisz tutaj.

Autor: Rafał Sowiński

Senior Content Designer & Project Manager w Option, wcześniej związany z trzecim sektorem i branżą koncertową. Kulturoznawca, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ, wykładowca studiów podyplomowych Social Media & Content Marketing AGH.